Гібридні авто займають велику частку ринку і недарма, адже це сучасний автомобіль, що розроблений на основі позитивного досвіду виробників усіх типів авто. Гібридним називають транспортний засіб, який використовує два джерела енергії: двигун внутрішнього згоряння (ДВЗ) і електродвигун. Головна мета гібриду – підвищення паливної ефективності та зниження шкідливих викидів, але без втрати ефективності, прохідності та можливості долати значні відстані без поновлення заряду/палива.
Гібриди стають все більш популярними, адже поєднують переваги бензинових і електричних авто: вони зменшують витрати пального, особливо, у міських умовах, де використовується електродвигун. Разом з тим, це також знижує шкідливі викиди в атмосферу та загальний фоновий шум населеного пункту, сприяє підвищенню рівня чистоти повітря.
Є кілька основних видів гібридів залежно від їхньої конструкції та способу роботи:
- Повні гібриди (Full Hybrid): можуть працювати як на ДВЗ, так і на електродвигуні окремо.
- Помірні гібриди (Mild Hybrid): електродвигун допомагає ДВЗ, але не може працювати самостійно.
- Плагін-гібриди (Plug-in Hybrid): їх можна заряджати від розетки, вони мають більшу батарею і можуть проїхати значну відстань на електриці.
Гібридна система працює таким чином, щоб забезпечити високу ефективність – в автомобілі поєднується два типи двигунів і кожен має свої особливості та, відповідно, використовується у різних ситуаціях. Якщо простими словами, то електродвигун значно ефективніший для холостої роботи (зупинки, час очікування на світлофорі тощо), а також забезпечує тихий та плавний рух (що дуже актуально в місті, наприклад). Якщо ж потрібно набрати швидкість та підтримувати її, то підключається двигун внутрішнього згоряння (що додає потужності). Важливим елементом ефективності роботи є рекуперація енергії: під час гальмування автомобіль використовує кінетичну енергію для заряджання батареї.
У чому ефективність роботи гібридного авто?
Основні компоненти гібридного авто, що забезпечують його ефективну роботу:
- Двигун внутрішнього згоряння – це може бути бензиновий або дизельний двигун, який працює у поєднанні з електромотором.
- Електродвигун – забезпечує безшумний рух і економію пального.
- Батарея високої ємності – зберігає енергію для роботи електродвигуна, заряджається під час руху від двигуна внутрішнього згоряння та під час гальмування за рахунок рекуперації.
- Інвертор – перетворює енергію з батареї для роботи двигуна та забезпечує енергопотоки між двигунами.
- Система рекуперації енергії.
- Система управління гібридною силовою установкою – комп’ютер, що керує процесами перемикання між двигунами, заряджання батареї, оптимізує споживання енергії та витрати пального для забезпечення максимальної ефективності роботи автомобіля.
Гібридні автомобілі мають низку суттєвих переваг. Вони забезпечують значну економію пального, особливо під час міських поїздок, а також сприяють зниженню шкідливих викидів у атмосферу. Робота на електродвигуні робить їх майже безшумними, що додає комфорту. Однак, є і недоліки: висока початкова вартість, зниження ефективності батареї з часом і дещо менша потужність у порівнянні з традиційними авто.
Гібридні автомобілі поєднують економічність, екологічність і зручність. Вони дозволяють зменшити витрати пального, скоротити шкідливі викиди і забезпечують комфортну та безшумну їзду в місті. Завдяки інноваційній системі роботи двигунів, такі авто є чудовим вибором для тих, хто прагне ефективності та турботи про довкілля.